Spojte se s námi

Chcete zahradu bez plevele? Zkuste mulčování!

Články zahrada

Chcete zahradu bez plevele? Zkuste mulčování!

Bezúdržbová zahrada, kam budete chodit jen sbírat jahody, rajčata a užívat si relax na lehátku ve stínu stromů, to je sen každého zahrádkáře. Jenže příroda takhle nefunguje, a tak se na záhonech pořád objevuje plevel, který je třeba vytrhat, trávník musíte každý rok přihnojovat, aby byl dost hustý, a na podzim hrabat listí.  Najednou zjistíte, že veškerý volný čas jen pracujete na tom, abyste měli hezkou a plodící zahradu. Chcete si ušetřit aspoń část práce? Inspirujte se přírodou a začněte na zahradě používat mulč. Jak na to a v čem je mulčování výhodné?

Hnojení, záhony bez plevele a další výhody mulčování

Možná jste mulč zatím zaznamenali jen jako materiál na záhony, který se prodává v hobbymarketech. Většinou jde o kůru nebo štěpku, ale obecně je mulč jakýkoliv organický materiál, kterým pokryjeme povrch půdy. Stejně jako v přírodě, kde opadané listí do jara zetleje a dodá půdě živiny, můžeme nechávat na záhonech nejen hlínu z kompostu, ale i posekanou trávu.

Mulčování dodává do půdu živiny, takže ušetříte za hnojivo. Má ale i další výhody. Zapomněli jste někdy pohrabat trávu po sekání? Schválně to někdy udělejte a podívejte se, jak vypadá půda na místě bez zbytků a s tenkou vrstvou posekané trávy. V prvním případě začne rychle vysychat, v tom druhém se drží v půdě vlhkost i několik dní po dešti. Mulč může ochránit vaše záhony před vysycháním, ale je potřeba mít vrstvu maximálně 10 cm vysokou, vyšší už by mohla zespodu zahnívat.

Velkou výhodou zamulčovaných záhonů je i to, že na nich skoro neroste plevel. Nemá jak, přes vrstvu organické hmoty na povrch nesvítí slunce. A pokud se pár rostlinek uchytí, snadno je z mulče vytáhnete ven.

Tráva, kůra nebo jehličí? Z čeho je nejlepší mulč?

Mulčovat můžete skoro vším, co běžně ze zahrady odklízíte. Každý typ mulče se ale hodí na něco trochu jiného. 

Tráva

Nejčastější a nejvšestrannější organická hmota na mulčování. Máme ji na zahradě skoro všichni a sekat ji čas od času musíme, ať už pěstujeme anglický trávník, nebo květinovou louku. Nejjednodušší je pořídit si mulčovací sekačku, která materiál hned rozemele na jemnou drť a ta rovnou padá zpět na trávník. Mulčování trávou ale pomáhá i jahodám nebo různé zelenině, protože jim dodává potřebné živiny. Jahody můžete obložit celé, u mrkve nebo ředkviček nasypte mulč mezi řádky.

Kůra a dřevní štěpka

Tento materiál si nejspíš budete kupovat, pokud zrovna nelikvidujete na zahradě nějaké starší nebo suché stromy. Mulčování kůrou je vhodné ke stromkům a keřům, ale hlavně pro okrasné zahrady, protože vypadá o dost vzhledněji, než postupně usychající tráva. Jediná nevýhoda je, že nedá zemi tolik živin, jako tráva. Můžete je ale kombinovat – na povrch půdy dát trávu nebo seno a teprve potom vše přikrýt kůrou nebo dřevní štěpkou.

Kromě těchto dvou nejběžnějších druhů se na mulčování dá použít i sláma, listí stromů nebo jehličí.

Tip pro vlastníky zahrad ve svahu: Pokud byste chtěli mulčovat záhony na zahradě se sklonem větším jak 30 °, doporučujeme pořídit si jako podklad přírodní protierozní geotextilie, které zabrání klouzání organického materiálu dolů.

Mulčovací tkaniny – efektivní alternativa ochrany záhonů

Připadá vám příprava mulče na záhony moc pracná a složitá? Vyzkoušejte mulčovací netkané textilie, které záhony ochrání úplně stejně, jako organická hmota. Dobře propouští vodu i světlo, ale žádný plevel nemá šanci prorazit. Jsou skvělé například na záhony s jahodami, zabrání totiž plodům ležet přímo na zemi a nemusíte se tak bát hniloby. Netkané mulčovací textilie můžete také zasypat dřevní štěpkou nebo jiným typem mulče, to se hodí hlavně v případě, že je používáte kolem okrasných keřů. 

Inspirovali jsme vás? Nečekejte na další rok, mulčovat můžete začít kdykoliv a vaše zahrada se vám brzo odmění. Pokud vás zaujaly mulčovací tkaniny, můžete si je objednat i online na webu společnosti Agrotex.

Číst více
Mohlo by vás zajímat...
Klikněte pro komentář

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více v Články zahrada

  • Články zahrada

    Jarní zahrádka s kapradinami

    Autor

    Přemýšlíte již nyní, jak byste mohli zkrášlit Vaši zahrádku? To opravdové kouzlo jí můžete dodat pomocí...

Trendy

Reklamy MVP Ad
Rucni-naradi.cz
Aku šroubovák je ideálním nářadím do dílny i domácnosti. Vybírejte na rucni-naradi.cz

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nahoru