Spojte se s námi

Gel na praní – snadno a levně

DIY

Gel na praní – snadno a levně

Pokud chcete odlehčit domácímu rozpočtu a být šetrní ke svému zdraví a životnímu prostředí, vyrobte si domácí prací gel. Jeho výroba vám zabere 10 minut a zvládnete to z prostředků běžně dostupných v každé drogérii.

ilustrační foto: Pixabay.com – Creativegen

Tento domácí prací gel (někdy označován jako prací sliz) neobsahuje žádné bělící prostředky, konzervanty či ropné produkty, a proto je vhodný i pro alergiky a citlivou pokožku malých dětí. To hlavní je, že prací schopnost odstraňovat skvrny je srovnatelná s běžnými pracími prostředky a jedna dávka tohoto pracího gelu vás vyjde na neuvěřitelných 1,25 KČ. Příjemným bonusem zůstává fakt, že tato varianta je velmi šetrná k životnímu prostředí.

Budete potřebovat

 • 100g marseillského mýdla
 • 100g žlučového mýdla
 • 100g práškové sody na praní
 • 5 litrů vařící vody
 • uzavíratelné nádoby na hotový prací gel (například kbelík s víkem)
 • větší nádoba na míchání směsi, struhadlo

Postup

Oba druhy mýdel nastrouháme na jemném struhadle a společně se sodou na praní vložíme do nádoby. Vše zalijeme 5 litry vařící vody a mícháme dokud se mýdlo nerozpustí. Prací gel necháme zhruba 2 hodiny vychladnout a následně přelijeme do připravených uzavíratelných nádob. Pokud by jsme gel nechali chladnout déle, mohl by nám zatuhnout a jeho přelití by již nebylo možné. Prací gel je připraven k použití po cca 24 hodinách od přelití do skladovací nádoby.

Hotový prací gel nemá konzistenci konvenčních gelů na praní, ale spíše se podobá pudinku. Pokud bychom chtěli docílit konzistence řidší, můžeme v návodu zvýšit podíl vařící vody zhruba o polovinu. Tuto řidší variantu gelu můžeme skladovat v PET lahvích od nápojů.

V uzavřené nádobě prací gel vydrží až 8 týdnů.

Dávkování

250g pracího gelu přidáváme přímo do bubnu pračky. U řidší varianty gelu navýšíme dávku zhruba o polovinu.

Gel je vhodný na všechny typy oblečení, protože ale neobsahuje žádné bělící složky není vhodný na praní bílého prádla (např. plen, osušek), kde bělící účinky vyžadujeme.

Číst více
Mohlo by vás zajímat...
Klikněte pro komentář

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více v DIY

 • DIY

  Jak na domácí moštování

  Autor

  Dostali jste se už do situace, kdy máte velkou zahradu plnou ovocných stromů, které každoročně rodí...

Trendy

Reklamy MVP Ad
Rucni-naradi.cz
Aku šroubovák je ideálním nářadím do dílny i domácnosti. Vybírejte na rucni-naradi.cz

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nahoru