Spojte se s námi

Stavba domu od A do Z – Začněte stavět od základů

Články stavba a rekonstrukce

Stavba domu od A do Z – Začněte stavět od základů

Začátkem nové stavby je plán, dostatek financí, materiál v odpovídající kvalitě a řemeslnický um.


ilustrační foto: aaastavba.cz

Ve chvíli, kdy máte hotovou základovou cesku a řešíte vhodné zdivo, se nabízí možnost práce se ztraceným bedněním. Pomocí tvárnic pro ztracené bednění se dají postavit různé typy konstrukcí. Stavba základů tímto způsobem vám přinese časovou a finanční úsporu. Základy totiž nemusíte po provedené betonáži odbedňovat.

Betonové tvárnice pro ztracené bednění vám ušetří dost času a usnadní práci, protože výstavba jde rychle a výsledná konstrukce je velice pevná. Ztracené bednění využijete pro nosné i nenosné konstrukce, kam konkrétně patří základové stěny, základy, nosné a opěrné stěny, dělící stěny a ploty. S betonovými tvarovkami se klidně pusťte i do stavby sklepů, bazénů, jímek a jiných zděných konstrukcí.

Materiály pro stavbu se neobejdou bez malty
Pouštíte se do nové stavby, anebo jen rekonstruujete? Zdění obvodových stěn, tvárnic, příček, výplňových zdí či cihel se neobejde bez malty. Velmi suché materiály před nanesením malty nejprve navlhčete, abyste předešli hodně rychlému vyschnutí a s tím spojenému poškození povrchu zdící malty.

Zdící malty je potřeba vybírat podle konkrétního užití. Na současném trhu se setkáte s několika druhy vápenných a vápeno-cementových malt o rozdílné zrnitosti, určených ke specifickým nebo běžným účelům. U moderních malt se setkáte s mnoha výhodami – rychle schnou, snadno se nanášejí, umožní vyšší rychlost zdění a nízkou pracnost. Dále jistě oceníte malou spotřebu malty a snadnou přípravu směsi.

Pro opravu, rekonstrukci nebo výstavbu kuchyní, koupelen, podhledů či jiných keramických ploch je k užití nejlepší spárovací malta, která zároveň zajistí dlouhodobou výdrž vytvořených spojů.

Tenkovrstvé zdící malty se označují jako stavební lepidla. Využití nacházejí při spojování lehkých betonových nebo vápenopískových tvárnic. Jde o úspornou variantu ke klasickým maltám. Tenkovrstvé zdění se aplikuje na různé druhy zdiva. K výhodám patří hlavně zvýšená přesnost při stavbě, rychlejší průběh stavby při zachování maximálních tepelně izolačních a akustických vlastností zdících materiálů. Tenká vrstva pro spojení materiálu umožňuje možnost přesnějšího umístění a vyrovnání. Tímto se předchází trhlinám, bodovému napětí ve stěnách a jiným jevům. Tenké spáry snižují výskyt tepelných mostů a v případě celoplošného tenkovrstvého zdění odstraňují vertikální tepelné proudění ve stěnách.

Spotřeba při zdění bude mnohem nižší v porovnání s klasickou maltou. Stavební lepidla se dodávají v suchých směsích, které se před použitím zředí vodou.

Z dalších druhů malt jsou k dispozici například:

 • suché malty a směsi,
 • suché malty a maltové směsi ke zdění klasických cihel,
 • tepelně-izolační malty,
 • malty pro cihly s nasákavostí,
 • suché malty a maltové směsi s příměsí tmelu pro zdění pórobetonových tvárnic.
Číst více
Mohlo by vás zajímat...

Více v Články stavba a rekonstrukce

 • Články stavba a rekonstrukce

  Kde hledat kvalitní řemeslníky

  Autor

  Tradičních řemeslníků je čím dál méně, ale poptávka po jejich službách je stále velká. V návaznosti...

 • Články stavba a rekonstrukce

  Klimatizace je stále žádanější

  Autor

  Co se vám spojí s pojmem léto? Většinou je to dovolená, moře, slunce, pláž, zmrzlina nebo odpočinek....

 • Články interiér

  Rekonstrukce kuchyně

  Autor

  Kuchyň bývá mnohými lidmi vnímána jako srdce našeho domova. Právě v kuchyni se schází celá rodiny...

 • Články reality

  Bydlení snů v montované dřevostavbě

  Autor

  Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a rádi byste si nyní nechali poradit, jaký typ...

Trendy

Reklamy MVP Ad
Rucni-naradi.cz
Aku šroubovák je ideálním nářadím do dílny i domácnosti. Vybírejte na rucni-naradi.cz

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Nahoru