Články reality
Výhody a nevýhody: Hypotéka vs. pronájem
Pořídit si vlastní bydlení pomocí úvěru, nebo zůstat v nájmu? Najít jednoznačnou odpověď na tuto otázku, to není jen tak snadné. Proto stojí za to srovnat si jednotlivá pozitiva a negativa obou možností. Jejich základní přehled najdete na řádcích níže.
ilustrační foto: macurapro.cz, byty Ostrava
Tím hlavním rozdílem je závazek. U pronájmu prakticky neexistuje, zkrátka jen užíváte byt či dům, platíte nájemné s provozními náklady a případné opravy jdou na vrub majitele. V případě hypotéky se zavážete na splácení desítky let, obvykle dvacet až třicet, a co více – ručíte danou nemovitostí, tedy střechou nad hlavou.
Vlastní bydlení je lákavější
Vidina domu nebo bytu v plném vlastnictví je pro mnohé racionálnější volbou. Přeci jen – každoměsíční investice do nemovitosti, která jednoho dne bude vaše, je sympatičtější položkou rozpočtu. A co teprve když hodnota domu nebo bytu s přibývajícími lety stoupá, třeba z důvodů rozvoje infrastruktury v okolí. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že úvěr znamená nutnost usadit se. I když se naskytne třeba zajímavá pracovní příležitost, bude potřeba zůstat v místě, kde zakoupená a hypotékou krytá nemovitost stojí.
Pronájem je bez velkých starostí
Ač se to zdá nemožné, odborníci považují pronájem výhodnější, tedy ve větších městech. Například byty v Ostravě lze považovat za dobrou volbu. Samotná cena nemovitosti prohrává na plné čáře. Pronájem bytu Ostrava znamená pro peněženku v konečném součtu menší finanční zátěž. Můžete se kdykoliv přestěhovat a nabídka je natolik široká, že si vyberete zcela dle svých představ. A ve chvíli, kdy vám to přestane vyhovovat, stačí jen ukončit nájemní smlouvu a najít si něco lepšího.
Jak je vidno, obě varianty s sebou nesou své pro a proti, která přímo souvisí s životním stylem, ale také se složitými finančními výpočty, do nichž patří i tzv. koeficient budoucí hodnoty peněz. Jednoznačný závěr, co je lepší, tak zkrátka v tomto článku nejde učinit. V konečném srovnání proto myslete nejen na cenu nemovitosti a výši pronájmu, ale také na úroky a další vedlejší náklady či naopak výnosy.